Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Aleksandra Sonecka 01/10/2013 0
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Z wiekiem, nasz wzrok staje się bardziej podatny na niektóre choroby, które mogą spowodować, że tracimy wzrok częściowo lub całkowicie. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest jedną z takich chorób i jest główną przyczyną poważnej utraty wzroku u osób w starszy wieku, powyżej 60 lat.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, wpływa na środek siatkówki powodując zniekształcenia i utratę wzroku w centrum pola widzenia pacjenta. Jeżeli zwyrodnienie nie jest odpowiednio monitorowane może dojść do trwałej utraty centralnego widzenia.

Dwie formy

Istnieją dwa rodzaje związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej: w formie suchej i mokrej. Sucha forma jest znacznie bardziej powszechna niż forma mokra.W suchej formie z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej,centrum siatkówki zaczyna cierpieć na obecność osadów znanych jako druzy. Druzy gromadzą się i rozwiją w momencie starzenia się człowieka i powodują niewyrazne lub zniekształcone widzenie. Zazwyczaj pacjenci zauważają pierwsze zmiany, ponieważ są one widoczne w momencie czytania, kiedy tekst wydaje się im zamazany lub zniekształcony w inny sposób. Forma sucha zwyrodnienia plamki żółtej może powodować u pacjentów martwe miejsca lub całkowitą utratę centralnego widzenia.

Mokra postać zwyrodnienia plamki żółtej jest wywołana przez nadmierny wzrost naczyń krwionośnych wokół siatkówki, wyciek krwi i płynów do siatkówki. Ta forma najczęściej jest następstwem suchej formy zwyrodnienia i spowodować trwałą utratę  wzroku pacjenta z powodu nieprawidłowych naczyń blizn.

Objawy

Zwyrodnienie plamki żółtej  związane z wiekiem na początku zazwyczaj nie ma żadnych widocznych objawów. Zwykle musi się rozwinąć zanim pacjent zauważy problemy. Pacjenci w wieku powyżej 60 lat powinni być świadomi rozmytych lub słabych plam w środku ich wzroku.Choroba może objawiać się jako zmiana w postrzeganiu kolorów.

Diagnoza

Na szczęście, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest łatwe do wykrycia i zdiagnozowania podczas rutynowego badania oczu. Druzy lub żółte plamy na siatkówce są widoczne, gdy lekarz bada siatkówkę. Lekarze mogą również korzystać z prostych wykresów i siatek do ustalenia, czy masz trudności z prawidłowym widzeniem. Wczesne wykrycie zwyrodnienia jest niezbędne do zmniejszenia nasilenia choroby i jej postępu, więc pacjenci w wieku powyżej 60 musi byż pewni, że wykonują swoje badanie wzroku przynajmniej raz w roku.

Zabiegi 

Dostępne są specjalistyczne zabiegi, zapobiegające ciężkiej utracie wzroku i zmniejszeniu nasilenia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Pacjenci powinni być jednak świadomi , że na chwilę obecną nie ma lekarstwa na tą chorobę. Terapia laserowa , anty- angiogenezyczne leki, witaminy, niewielkie wspomagacze wzroku, a nawet niektóre operacje oczu mogą być w stanie pomóc złagodzić objawy, ale wczesne wykrycie jest niezbędne dla powodzenia większości z tych terapii.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.