Znaczenie dobrego wzroku dla bezpiecznej jazdy samochodem

Aleksandra Sonecka 12/12/2013 0
Znaczenie dobrego wzroku dla bezpiecznej jazdy samochodem

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego nigdy nie było łatwiejsze. Potrzebujesz czegoś ze sklepu?
Wsiadasz do samochodu. Chcesz odwiedzić chorego przyjaciela? Nie ma problemu, samochód Cię tam zawiezie.
Potrzebujesz przewieźć rzeczy z jednego miejsca do drugiego? Znowu – samochód wszystko przetransportuje za Ciebie.

Jednakże by jazda samochodem była bezpieczna i prawidłowa, potrzebny jest doskonały wzrok, warunkujący szybki czas reakcji na wydarzenia na drodze i poza nią. Jazda w ciągu dnia może być uciążliwa ze względu na mocno operujące słońce i odblaski.

W nocy natomiast pogarsza się kontrast, a światła latarni lub samochodów jadących z naprzeciwka mogą oślepić kierowcę.  W nocy źrenica rozszerza się i nawet najlepiej widzący ludzie stają się krótkowzroczni,  widzą więcej błysków i efekt halo.

Gdy źrenica rozszerza się pod wpływem braku światła, nagłe oświetlenie lampami samochodu może być wręcz bolesne i znacznie obniżyć koncentrację prowadzącego. Niektóre osoby skarżą się nawet na zmniejszone pole widzenia podczas jazdy nocą.

Night Vision Driving Glasses

Wszystkie te czynniki powodują zmęczenie wzroku i przymusowe długotrwałe pozostawanie w stanie nienaturalnego skupienia. Chociaż nocą jeździmy rzadziej niż w ciągu dnia, blisko połowa ofiar wypadków na drogach ginie w nocy.

Uczestnicy wypadków bardzo często twierdzą, że powodem kolizji było oślepienie przez światła pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Jak chronić swój wzrok zarówno w dzień, jak i w nocy?

Po pierwsze, w ciągu dnia należy nosić okulary przeciwsłoneczne – czy to na receptę czy też bez recepty.

Oprócz ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, okulary powinny zawierać również powłokę antyrefleksyjną i polaryzację, aby chronić oczy przed oślepiającymi odblaskami.

Kolor szkieł także przyczyni się do zwiększenia widoczności postrzegania kontrastu i głębi, co zapewni ostre widzenie, przejrzystość i zredukuje zamglenie obrazu.

[amazonjs asin=”B001UJGYVE” locale=”UK” title=”Night Vision Driving Glasses”]

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.