Zez u dzieci – Okulista Wroclaw

Aleksandra Sonecka 11/05/2015 0

Szacuje się, że czworo na sto dzieci ma zeza. Jest to bardziej zauważalne gdy dziecko jest zmęczone lub zamyślone. Wówczas możemy zaobserwować, że któreś oko „ucieka”, z czego dziecko nie zdaje sobie nawet sprawy. Dziecko mrużące oczy może być bardzo powszechnym widokiem, szczególnie gdy jest zmęczone, ale zeza należy możliwie szybko wykryć i leczyć. Jak przekonać się, czy dziecko ma zeza? Może zamykać jedno oko patrząc w dal lub do bliży, a nawet nienaturalnie przekrzywiać głowę. Jego oczy mogą być również ustawione w pozycji innej niż naturalna przy patrzeniu na wprost.

Niektóre dzieci rodzą się z „wrodzonym zezem”, który może rozwijać w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia i w większości przypadków przyczyna jest nieznana.

U większości dzieci oko obraca się do wewnątrz, co znane jest jako wrodzona esotropia i zwykle przebiega dziedzicznie, przez co wiemy, że jest to element genetyczny.

Jednak zdecydowana większość dzieci, które cierpią z powodu choroby zezowej, właściwie nie posiada innego członka rodziny, który ma ten sam problem.

U niektórych dzieci wystąpić może zez związany z występującą wada wzroku. Oznacza to, że dziecko stara się skupić aby widzieć wyraźniej, ale kiedy to robi, oko może się obracać w niekontrolowany sposób.

Opticlude Orthoptic Boys and Girls Eye Patches Coloured (Maxi Size, 30 Pack)

Najczęściej dotyczy on dzieci dalekowzrocznych i występuję około drugiego roku życia. Większość dzieci z nieprawidłowym ustawieniem oczu, ma jeden z powyższych rodzajów zeza. Najczęściej poza tą dolegliwością mały pacjent jest zupełnie zdrowy.

Jednak u niektórych dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym lub zespołem Downa, wodogłowiem, uszkodzeniem mózgu lub guzem mózgu, glejakiem siatkówki (rodzaj nowotworu oka) i innymi stanami chorobowymi może również wystąpić zez.

Niektóre dzieci cierpią z powodu niedowidzenia. Zjawisko to jest to znane jako „leniwe oko”. Ma to miejsce, gdy widzenie w jednym oku jest osłabione, co powoduje stopniowe wyłączanie go z użycia. Jeżeli stan ten nie jest leczony przed osiągnięciem wieku około siedmiu lat, może ulec on utrwaleniu i w późniejszym czasie żadna korekcja okularowa nie poprawi widzenia.

Dlatego niezwykle istotne jest konsultowanie wszelkich pojawiających się  nieprawidłowości z lekarzem okulistą, który zdiagnozuje przyczynę ich występowania i wdroży odpowiednie postępowanie i leczenie. Dzięki szybkiej reakcji i leczeniu twoje dziecko w przyszłości będzie mogło się cieszyć dobrym widzeniem. 

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.