Wpływ ciemnej czekolady na wzrok

Aleksandra Sonecka 16/01/2014 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Wpływ ciemnej czekolady na wzrok

Ciemna czekolada nieodmiennie kojarzy się ze słodką pokusą. Jednak spożywanie ciemnej, gorzkiej czekolady przynosi organizmowi zdecydowanie więcej korzyści niż kilokalorii. Naukowcy odkryli, że ciemna czekolada ma bardzo korzystny wpływ na wzrok, zwiększa także możliwości poznawcze mózgu.

W eksperymencie naukowcy udowodnili, że już po 2 godzinach od spożycia czekolady poprawiał się wzrok u badanych, którzy zdecydowanie lepiej wykonywali testy, badające reakcję na bodźce zewnętrzne czy umiejętności poznawcze.

Także w testach badających wzrok, uczestnicy eksperymentu, którzy zjedli wcześniej niewielki kawałek gorzkiej czekolady, wypadli zdecydowanie lepiej.
Oczy badanych rozpoznawały poszczególne litery lepiej niż w przypadku drugiej grupy uczestników testu.

Naukowcy wysunęli także wniosek, że ciemna czekolada jest wskazana głównie dla kierowców, bowiem poprawia ich zdolność widzenia oraz szybkość reakcji na różne wydarzenia na drodze.

Dobroczynny wpływ czekolady na oczy to efekt występowania w niej antyutleniaczy, jakimi są flawonoidy. Związek ten występuje w kakao, które w ciemnej czekoladzie stanowi co najmniej 60% zawartości.

Można go znaleźć także w winogronach czy czerwonym winie, herbacie, a nawet w jabłkach. Dlaczego po spożyciu ciemnej czekolady zdolność widzenia zdecydowanie się poprawiała? Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Dobry wzrok dzięki ciemnej czekoladzie

Dobry wzrok dzięki ciemnej czekoladzie

Flawonoidy, zwane także flawonolami, wpływają na przepływ krwi w mózgu, a zwiększony dopływ krwi oznacza lepiej dotleniony mózgu, który ma większe możliwości reagowania na bodźce.

Zwiększenie przepływu krwi w siatkówce z kolei poprawia możliwości widzenia i rozpoznawania kształtów. Proces ten jest najkorzystniejszy w przypadku osób powyżej 25 roku życia, co może sugerować, że w tym wieku dieta powinna być wzbogacona o naturalne składniki, zwiększające wydolność organizmu.

Dlatego ciemna czekolada powinna się stać nieodłącznym elementem diety dorosłych. Spożywana w niewielkiej ilości i regularnie ciemna czekolada korzystnie wpłynie na oczy oraz ogólne samopoczucie człowieka także dzięki witaminom z grupy B oraz zawartości magnezu.

Korzystny wpływ gorzkiej czekolady na człowieka był badany wielokrotnie. W każdym z badań powtarza się wniosek, dotyczący korzystnego wpływu czekolady na stan naczyń krwionośnych.

Powszechnie uważa się, że czekolada zdecydowanie poprawia humor i ogólne samopoczucie. Gorzka czekolada ma wiele zaskakujących właściwości, które warto wykorzystać także w trosce o zdolność widzenia. Warto jednak pamiętać, że nawet regularne spożywanie ciemnej czekolady nie zastąpi okresowych badań wzroku.

Comments are closed.