Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

Aleksandra Sonecka 12/05/2024 0
Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

Jeżeli chcesz zapewnić swoim oczom ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, noś okulary przeciwsłoneczne. Dobre okulary przeciwsłoneczne, które są w stanie w pełni spełnić swoją funkcję, nie muszą być drogie, ale należy zwrócić uwagę na to aby okulary takie miały atest. Świadczy on o tym, że soczewki posiadają filtr chroniący nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.  

Okulary słoneczne z filtrem są ochroną dla rogówki, spojówki, powiek, ale także dla wewnętrznych warstw oka, czyli soczewki i siatkówki. 

Okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w filtr chroniący nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ich brak może spowodować uszkodzenie wzroku. Zakładając ciemne okulary źrenica się rozszerza i wówczas większa ilość promieniowania UVA i UVB dociera do siatkówki. Zwykle nie odczuwamy żadnych dolegliwości, ale długofalowo może się to przyczynić do powstawania różnego rodzaju zwyrodnień (np. starcze zwyrodnienie plamki AMD), szybszemu wystąpieniu zaćmy, czy nawet nowotworu wewnątrzgałkowego – czerniaka. Są to poważniejsze konsekwencje. Mogą wystąpić również zapalenia spojówek, rogówki, czy tez skrzydlik. Z tego powodu nie należy kupować okularów z nieznanego źródła, np. na targowiskach czy na, w okresie letnim powszechnie spotykanych na każdym rogu, stoiskach. Okulary sprzedawane tam zazwyczaj nie posiadają żadnych zabezpieczeń. Dlatego nie powinniśmy kierować się tylko wyglądem i modnym wzorem okularów, ale także oznaczeniami producenta świadczącymi o obecności zabezpieczeń. Zachęcamy także do pytania sprzedawców o dodatkowe uszlachetnienia i filtry.

Kategoria filtra
Kolejnym parametrem na jaki należy również zwrócić uwagę, obok obecności filtra UV, jest jest kategoria. Od kategorii filtra zależy ilość światła przepuszczanego przez soczewkę, czyli innymi słowy stopień zaciemnienia takiej soczewki. kategorię filtra dobieramy w zależności od naszych preferencji i od warunków w jakich będą używane okulary. Jeżeli okulary będziesz nosić w pochmurne dni, przy słabym oświetleniu lub miejscach o stałym, umiarkowanym naświetleniu wybierz kategorię 1 lub 2. Jeżeli mają to być okulary głównie do prowadzenie samochodu lub podobnych zastosowań wybierz kategorię 3. Jeżeli zamierzasz w okularach chodzić po górach, jeździć na nartach, lub spędzić urlop nad ciepłym morzem najlepsze będą okulary 4 Kategorii.

Filtr polaryzacyjny
Filtr polaryzacyjny, powszechnie nazywany po prostu polaryzacją, jest to uszlachetnienie soczewki, które poprawia komfort użytkowania okularów. Okulary wyposażone w taki filtr redukują światło odbite od powierzchni, np. śniegu, deski rozdzielczej w samochodzie, maski samochodu, mokrej jezdni, lusterek, wody. Poprawiają one ostrość widzenia i postrzeganie kolorów. Filtr taki szczególnie polecany jest kierowcom i warto nosić takie okulary przez cały rok.

Zastanawiasz się nad kupnem okularów przeciwsłonecznych? Zachęcamy do wizyty w salonie optycznym, gdzie wykwalifikowany personel doradzi najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo kupując okulary w salonie optycznym masz pewność, ze okulary te posiadają wszelkie niezbędne filtry i atesty. Będą one po prostu bezpieczne dla twoich oczu!

Masz wadę wzroku, nosisz okulary i do tej pory okulary przeciwsłoneczne były marzeniem? Nie musi tak być. Obecnie na rynku jest możliwość zamówienia zabarwionych soczewek korygujących praktycznie każdą wadę wzroku. Nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń. Klienci mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza dostępnych kolorów i dodatkowych uszlachetnień. 

Jeżeli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą na nie odpowiedzi.

Ray-Ban RB2140 Original Wayfarer Sunglasses 50 mm, Non-Polarized, Black and Red Mania/G-15XLT, Tempered Glass Grey / Green lenses

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.