Czujesz zmęczenie po całym dniu pracy przy komputerze?

okulista.wroclaw 25/04/2024 0
Czujesz zmęczenie po całym dniu pracy przy komputerze?

Coraz więcej osób skarży się na ból oczu, głowy, pogorszenie ostrości wzroku i zmęczenie pod koniec dnia pracy przed komputerem, czy nauki. Wynika to z faktu, że układ optyczny oka  jest naturalnie przystosowany do koncentracji na przedmiotach znajdujących się w znacznej odległości od nas, a nadwyręża się przy długotrwałym wysiłku akomodacyjnym podczas pracy do bliży, czyli czytania, pisania, pracy przy komputerze.

We współczesnym świecie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez urządzeń elektronicznych takich jak tablety, monitory LCD, telefony komórkowe, czy laptopy. Większość osób prawdopodobnie nie jest świadomych, że urządzenia te emitują intensywne światło niebieskie, którego nadmierna ilość może negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie człowieka, ale również na zdrowie naszych oczu. W efekcie czujemy suchość oczu i podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie, zmęczenie czy też bóle głowy, ale także mogą powstawać zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i plamki.  

Jak zatem przeciwdziałać zmęczeniu i uczuciu suchych oczu? Oprócz właściwej organizacji regularnych przerw w pracy wzrokowej, zdrowej diety i wysypiania się, warto wybrać odpowiednie dla siebie szkła okularowe. Dobrym rozwiązaniem są specjalne soczewki relaksacyjne, które dzięki wsparciu akomodacji poprzez dodanie minimalnej wartości mocy do bliży, pomogą nam zredukować uczucie zmęczenia i niewyraźnego widzenia po całodniowym skupianiu wzroku na ekranie komputera.

Dodatkowo soczewki takie powinny mieć naniesione powłoki antyrefleksyjne, które wyeliminują uciążliwe odblaski i poprawią kontrast obrazu. Na rynku optycznym dostępna jest także specjalna powłoka nieutralizująca niebieskie światło widzialne. Naniesienie takiej powłoki na soczewkę okularową sprawia, że ilość szkodliwego światła niebieskiego docierającego do oka zostaje zredukowana, co pozwalająca na zwiększenie komfortu podczas pracy z bliska, zapobiegając powstawaniu powyższych objawów.

blueUV

Grupą osób, dla których promieniowanie niebieskie stanowi szczególne zagrożenie są osoby po operacji zaćmy. Soczewka oczna jest naturalną barierą ochronną ograniczającą ekspozycję siatkówki na szkodliwe promieniowanie. Usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej sztuczną wiąże się z utratą tej bariery. Dlatego soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną neutralizującą niebieskie promieniowanie i dodatkowo wyposażoną w filtr UV są szczególnie polecane tym pacjentom.

Jeżeli dużo korzystasz z urządzeń cyfrowych i pod koniec dnia czujesz zmęczenie oczu i dyskomfort – zapytaj swojego optyka o najlepsze rozwiązanie przy Twojej wadzie wzroku i trybie pracy!

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.