Praktyczne porady dotyczące soczewek – klinika okulistyczne wroclaw

Aleksandra Sonecka 11/09/2013 0

Dla wielu osób soczewki kontaktowe to zupełna nowość, a nawet doświadczone osoby noszące soczewki od wielu lat ma praktyczne pytania dotyczące tego rodzaju szkieł.

Te wskazówki mogą pomóc ci w codziennym użytkowaniu soczewek kontaktowych.

Jednym z wielu pytań osób dopiero zaczynające nosić kontakty jest „Jak mogę sprawdzić czy moja soczewka jest zakładana poprawnie? Pacjenci niejednokrotnie pytają okulistę jak poznać czy soczewka nie jest zakładana na odwrotną stroną?

Różnica może być niewielka, ale przed założeniem soczewek kontaktowych na swoje oczy należy sprawdzić czy wygląda ona jak pół piłki a nie jak miska na zupę z obręczą. Sztuką jest, aby umieścić soczewkę na palcu tak, aby kubek został uformowany. Następnie trzymaj kontakt na wysokości swojego oka oraz bezpośrednio przed nim.

Jeżeli soczewka tworzy „U” i lśni w górnym rogu, znaczy to że soczewka jest wypukła do wewnątrz. Jeżeli soczewka tylko „U” znaczy to, że jest we właściwej pozycji.

Jeżeli nosisz kolorowe soczewki innym sposobem do sprawdzenia soczewki jest położenie jej na palcu oraz spojrzeć na nią. Barwione krawędzi soczewki powinny być niebieskie bądź zielone (w zależności od tego jakiego koloru kontakty nosisz). Koloru tego nie zobaczysz jednak gdy soczewki będą odwrócone w inną stronę.

Niektóre soczewki posiadają również laserowe znaczenia, takie jak na przykład nazwa marki, mające na celu pomoc w ich zakładaniu. Jeżeli nazwę można odczytać znaczy to, że soczewka nie jest odwrócona.

Nie martw się, jeżeli założysz swoje soczewki na odwrót nie będziesz się z nimi czuł komfortowo, ale nie spowodują one żadnego uszczerbku na Twoich oczach

Lekarz okulista radzi jak zakładać soczewki kontaktowe?

Upewnij się, że przed zakładaniem soczewek kontaktowych dokładnie umyłeś swoje ręce. Pamiętaj jednak aby unikać mydeł zapachowych bądź olejnych, które mogą przylec do powierzchni soczewki. Szczególnie należy unikać produktów zawierających lanolinę i balsamów nawilżających .

Okulista mówi, że należy zawsze rozpoczynać zakładanie soczewek na to samo oko, pomoże to uniknąć wymieszania się soczewki dla oka prawego i lewego.

Inne podstawowe wytyczne dotyczące stosowania soczewek kontaktowych zaproponowane przez lekarza okulistę to:

  • Upewnij się, że soczewki kontaktowe są czyste, a sposób ich przechowywania jest zgodny z zaleceniami lekarza oraz zawartej do nich instrukcji obsługi.
  • Nie wkładaj soczewek kontaktowych do ust i nie używaj swojej śliny do ich zwilżenia.
  • Wymieniaj szkła kontaktowe regularnie, według zaleceń swojego lekarza.
  • Zawsze przecieraj szkła kontaktowe podczas ich czyszczenia, nawet jeśli używasz „nie ścierającego” roztworu.

Makijaż oczu, a soczewki kontaktowe.

Pierwszy makijaż oka zawsze jest denerwujący. Gorzej jest tylko wtedy kiedy stosujesz do tego soczewki kontaktowe. Dlaczego? Niestety mając na oku soczewkę oraz wykonując makijaż oka, ten może przywrzeć do soczewki. Co zatem zrobić, aby nie ubrudzić soczewki i ładnie umalować oczy? Przeczytaj poniższe instrukcje.

Umieść swoje soczewki kontaktowe na oczach przed zrobieniem makijażu. Zawsze dokładnie myj ręce przed dotknięciem kontaktów, upewnij się jednak, że nie przeniosą one żadnych olejów, kremów lub innych płynów na powierzchnię soczewki.

Kobieta i robienie makijażu.

  • Zawsze zakładaj soczewki przed zrobieniem makijażu i nałożeniem eyelinera.
  • Używaj tylko i wyłącznie nie uczulających marek produktów.
  • Kremowe cienie do powiek mają mniejsze prawdopodobieństwo dostania się do Twojego oka oraz na powierzchnię soczewki. Wybieraj jednak te tworzone na bazie wody nie na bazie olei.
  • Jeżeli wolisz cienie w proszku pamiętaj aby zawsze zamykać ozy w czasie nakładania cieni. Następnie zmyj nadmiar proszku przed otworzeniem oczu.
  • Nigdy nie stosuj eyelinera pomiędzy rzęsami a okiem, nakładaj go na górnej linii z dala od oka.
  • Aby pozbyć się makijażu umyj i osusz swoje ręce. Następnie usuń swoje soczewki kontaktowe uważając aby te nie zostały wybrudzone makijażem. Wreszcie użyj swoich produktów do usuwania makijażu.

Pamiętaj, aby wymieniać swoje produkty do makijażu do trzy miesiące, pomoże to uniknąć infekcji oczu spowodowanych bakteriami osiadającymi się na produktach. Pamiętaj również, aby nikt nie używał Twoich osobistych produktów do makijażu oczu.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.