Bezpieczeństwo oczu w okresie świątecznym

Aleksandra Sonecka 24/12/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Bezpieczeństwo oczu w okresie świątecznym

Święta to najpiękniejszy okres w roku. Jako, że wszyscy są w pośpiechu aby zakończyć swoje świąteczne zakupy, dekorowanie i podróże, łatwo jest zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa.

Dzieci i zabawki:

Dzieci są bardzo podekscytowane otwieraniem swoich prezentów i zabawą. Ostatnią rzeczą, o której myślą to bezpieczeństwo ich oczu. Niestety, zabawa w niebezpiecznych warunkach, przedmiotami o ostrych krawędziach, w niezabezpieczonym środowisku są najczęstszymi przyczynami urazów oczu u dzieci. Jak temu zapobiec?

  • Nadzoruj dzieci bawiące się nowymi zabawkami, których mogą nie umieć obsługiwać
  • Unikaj kupowania zabawek z ostrymi krawędziami lub częściami
  • Wybieraj zabawki odpowiednie do wieku dziecka, a co najważniejsze, jego poziomu dojrzałości
  • Wyjaśnij dziecku jak właściwie korzystać z zabawki, by nie zrobiło sobie krzywdy

Choinka:

Kto by pomyślał, że przepiękna choinka, która wzbudza zachwyt, może być niebezpieczna? Urazy oka związane z przycinaniem, ustawianiem, czy dekorowaniem drzewka są bardzo częste. Kilka porad, jak się ich ustrzec:

  • Podczas cięcia drzewka noś okulary ochronne
  • Trzymaj szklane ozdoby choinkowe z dala od małych dzieci
  • Prezentów dla małych dzieci nie wkładaj zbyt głęboko pod choinkę
  • Uważaj na twarz i oczy wkładając prezenty pod choinkę, czy dekorując ją

Szampan:

Spotkanie towarzyskie podczas zabawy sylwestrowej brzmi jak przepowiednia świetnej zabawy. Zachowaj jednak ostrożność, otwierając szampana. Nikt nie chce być trafiony w oko korkiem.

Słońce również w zimie:

Okulary słoneczne przydają się nie tylko w okresie letnim. Biel śniegu może być wręcz oślepiająca, gdy nie masz ze sobą odpowiedniej ochrony oczu. Najlepiej wybierz soczewki z polaryzacją, które wyeliminują oślepiające odblaski.

Okres świąteczny to radosny czas spędzony w gronie przyjaciół i rodziny. Postaraj się, by taki pozostał. Dbaj o bezpieczeństwo własne i najbliższych. W nagłych wypadkach, w przypadku uszkodzeń oczu, nie staraj się szukać rozwiązania na własną rękę, ale udaj się do specjalisty. Nie wahaj się skontaktować się ze swoim okulistą i poprosić go o pomoc.

Życzymy zdrowych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia!

Comments are closed.