Noworoczne postanowienie: zdrowe oczy

Aleksandra Sonecka 24/12/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Noworoczne postanowienie: zdrowe oczy

Wraz ze zbliżającym się Nowym Rokiem, każdy odczuwa potrzebę odnowienia i zmiany w duchu noworocznych postanowień. Jednym z najczęstszych postanowień jest prowadzenie zdrowego trybu życia lub pozbycie się kilku zbędnych kilogramów.

W tym okresie warto zadbać również o swój wzrok. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, choć często bagatelizowane, może realnie poprawić stan zdrowia Twoich oczu. 

Ważne jest, aby pamiętać , że Twoja dieta może bezpośrednio wpłynąć na zdrowie oczu, w pozytywny lub negatywny sposób. Dieta bogata w owoce, warzywa, zioła i ryby dostarcza niezbędnych witamin, karotenoidów, minerałów i ważnych kwasów tłuszczowych, które pomagają w naturalny sposób utrzymać zdrowie oczu.

Czy wiedziałeś, że większość składników odżywczych, wpływających na zdrowie serca, poprawia również zdrowie oczu? Zdrowie tętnic i ich ścian ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Działa to również w drugą stronę: spożywanie pokarmów bogatych w nasycone tłuszcze i cukry może doprowadzić do gromadzenia się w oku wolnych rodników. Te pływające cząstki są przyczyną wielu chorób oczu rozwijających się z wiekiem, tak jak zwyrodnienie plamki, co w najgorszym przypadku może prowadzić do utraty wzroku.

Chociaż produkty te są niezbędne dla zdrowia oczu, nie przywracają utraconego wzroku wywołanego zwyrodnieniem plamki, ani nie są w stanie cofnąć skutków postępującej choroby. Zdrowa dieta może być fantastycznym lekarstwem na wiele schorzeń, ale najczęściej tylko w ramach profilaktyki.

Ostatnie badania szacują, że osiem milionów ludzi powyżej 55 roku życia w Stanach Zjednoczonych cierpi na pośrednie lub zaawansowane stadium zwyrodnienia plamki. Nie można zupełnie zapobiec chorobom oczu, związanym z wiekiem, ale konieczne jest podjęcie kroków w celu złagodzenia objawów w przyszłości. Rynek rozwija się w kierunku suplementów diety poprawiających wzrok, ale należy pamiętać, aby wcześniej skonsultować się z optykiem lub lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek kroków.

Comments are closed.