Krótkowzroczność – objawy, przyczyny, korekcja

okulista.wroclaw 07/09/2015 0

Objawy

Typowym objawem krótkowzroczności jest nieostrezamazane widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali. Krótkowidz często mruży oczy, żeby zwiększyć ostrość obrazu, patrząc przez węższą szczelinę .

Przyczyny

1_5_nearsighted_eye

U osób nie mających żadnej wady wzroku (miarowych), promienie światła wpadające do oka są ogniskowane przez układ optyczny oka na siatkówce i tam powstaje ostry obraz. U osób z krótkowzrocznością dochodzi do tego, że promienie świetlne przechodzące przez układ optyczny oka ogniskowane są przed siatkówką, a na siatkówce powstaje wówczas obraz rozmyty. Zazwyczaj winę za to ponosi nieprawidłowy kształt gałki ocznej, która jest nadmiernie wydłużona lub moc układu optycznego oka jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej. Specjalistom do tej pory nie udało się wyjaśnić dokładnej przyczyny występowania tej wady wzroku. Do jej powstawania przyczynia się prawdopodobnie więcej czynników – przede wszystkim dziedziczność, oprócz tego również nieprawidłowy rozwój oka, infekcje, nadmierne obciążenie oczu (np. poprzez długotrwałe skupianie się na drobnych szczegółach), niewłaściwe oświetlenie itp. Krótkowzrocznością jest obecnie dotknięta prawie jedna trzecia populacji i należy ona do najczęściej występujących wad wzroku. Jeżeli jesteś krótkowidzem, kontroluj wzrok swojego dziecka regularnie, bo być może i Twoje dziecko też ma tę wadę wzroku.

Korekcja

Krótkowzoczność powszechnie koryguje się okularami z soczewkami korekcyjnymi ujemnymi lub soczewkami kontaktowymi. Jednak obecnie możliwa jest także laserowa korekcja wzroku.

Jeżeli Twoje dziecko mruży oczy podczas patrzenia na dalekie odległości lub przybliża blisko oczu czytany tekst, zgłoś się na badanie do swojego okulisty.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.