Krótka historia okularów – Okulista Wroclaw

Aleksandra Sonecka 02/12/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Wraz z pojawieniem się okularów, człowiek zyskał nowe możliwości wyraźnego widzenia. Nawet osoby z wadą wzroku dostały szansę samodzielnego postrzegania rzeczywistości. Wszystko to dzięki stosunkowo staremu wynalazkowi, którym są okulary. To zaskakujące, ale zostały one wynalezione w okolicach starożytności.

Początki

lenti egizianePierwsze sposoby korekcji wzroku wiązały się z używanie przezroczystych kryształów jako soczewek, takich jak beryl. Starożytne egipskie hieroglify mówią o wielkiej wartości soczewek szklanych, używanych do powiększenia obrazu. Rzymski władca Neron wykorzystywał szmaragdy by wyostrzyć swój wzrok oglądając walki gladiatorów.

Płaski, kwarc dymny był w XII wieku używany w chińskich okularach przeciwsłonecznych. Innuici używali spłaszczonej kości morsa z wąskimi szczelinami jako ochrony przed słońcem.

Oprawki evolution

Okulary nadal się rozwijały, zarówno w formie jak i użytkowaniu. Zamiast przykładania ich do oczu , wynaleziono ramki, aby okulary pozostawały na twarzy cały czas, a ręce były wolne. Użytkowanie binokli było niewygodny i wiele osób zrezygnowało z pomysłu noszenia okularów. Zmieniło się to po wynalezieniu soczewek wprawionych w ramki.

Nowoczesne szkła

Z ramkami ewoluowały również szkła i zyskały nowe zastosowania. Jeden z „ojców-założycieli” Ameryki, Benjamin Franklin, miał zarówno prezbiopię, jak i krótkowzroczność, co

old eyeglasses

doprowadziło do wynalezienia przez niego szkieł dwuogniskowych.

Kazał po prostu przeciąć na pół dwie pary soczewek o różnej mocy i skleić je w pary.

Uzyskał w ten sposób ostre widzenie do dali i bliży bez konieczności zmiany okularów. W 1880 roku, afrykańsko-amerykański wynalazca P. Johnson opatentował „ochraniacze oczu” dla strażaków i spawaczy.

Eyeglasses

Okulary jak Moda

Od czasu powstania okularów, ich funkcje zmieniały się przechodząc od zastosowań korekcyjnych i ochronnych do sfery modowej.

Okulary od luksusowych projektantów takich jak Dolce&Gabbana i Louis Vuitton kosztują między 1500, a 3000 złotych.

Okulary przeciwsłoneczne marki Ray -Ban i Oakley również stały się synonimem wysokiej jakości i stylu.


Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość okularów, pewne jest, że ta branża będzie się rozwijać, mimo popularności soczewek kontaktowych i laserowych operacji war wzroku.

Producenci soczewek okularowych mają w swojej ofercie coraz bardziej zaawansowane technologicznie materiały i konstrukcje. Klient ma więc w czym wybierać nie tylko jeśli chodzi o oprawy okularowe.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.