Czyszczenie, konserwacja i naprawa okularów, czyli co zrobić aby okulary dłużej nam służyły

Aleksandra Sonecka 21/10/2015 0
Czyszczenie, konserwacja i naprawa okularów, czyli co zrobić aby okulary dłużej nam służyły

Frame photo created by freepik – www.freepik.com

Najważniejsze porady odnośnie czyszczenia okularów:

  1. Do czyszczenia soczewek okularowych stosuj przeznaczone do tego preparaty (płyny do czyszczenia) i miękkie ściereczki z mikrofibry.
  2. Przynajmniej raz w miesiącu warto umyć całe okulary pod bieżącą (chłodną!) wodą z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń. Ważne aby woda nie była ciepła, gdyż może ona uszkodzić powłokę antyrefleksyjną!
  3. Unikaj czyszczenia soczewek na sucho. Zabrudzenia i drobinki kurzu obecne na powierzchni soczewek mogą je porysować.
  4. Czyść okulary spokojnie, bez naginania oprawek. Uważaj na noski, można je łatwo uszkodzić.
  5. Okulary zawsze przechowuj w sztywnym etui, co zabezpieczy je przed uszkodzeniem i zarysowaniem soczewek.

PAMIĘTAJ! Nie czyść okularów na sucho. Zawsze używaj do tego celu specjalnego płynu do czyszczenia okularów i miękkiej ściereczki. Okulary zawsze przechowuj w sztywnym etui.

Konserwacja i naprawa okularów:

  1. Nigdy nie naprawiaj okularów samodzielnie! Nawet z najmniejszym defektem zgłoś się do swojego optyka.
  2. W internecie znaleźć można porady odnośnie modelowania plastikowych okularów poprzez podgrzanie ich suszarką. Odradzamy robienie tego samodzielnie, gdyż nieumiejętne robienie tego spowodować może nieodwracalne uszkodzenie soczewek okularowych lub samych oprawek! Jeżeli czujesz, że Twoje okulary nie są już dobrze dopasowane i np. się zsuwają, udaj się do swojego optyka, który bez problemu je dopasuje na nowo. Co najważniejsze będzie to bezpieczne dla twoich okularów i będziesz miał pewność, że nic nie zostanie przypadkiem uszkodzone.
  3. Warto co jakiś czas udać się do swojego optyka aby skontrolował stan okularów i dokonał ich konserwacji – dokręcenie poluzowanych śrubek lub wkręcenie nowej jeżeli stara się wykręciła i zgubiła, wymiana nosków, wyprostowanie skrzywionej oprawy, itp.

PAMIĘTAJ! Wszelkie naprawy swoich okularów wykonuj u optyka, nigdy na własną rękę. Jest to nieporównywalne tańsze niż ewentualnie zniszczone okulary przez nieumiejętną naprawę i konieczność zakupu nowej pary. 

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.