Jakie są objawy jaskry?

Aleksandra Sonecka 16/12/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Jakie są objawy jaskry?

 Czy można zaobserwować niepokojące objawy jaskry i wystarczająco wcześnie zgłosić się do specjalisty, by zatrzymać rozwój tej choroby? Jeśli uważnie obserwujemy swoje oczy i poddajemy się regularnej kontroli, jest to możliwe.

Przedstawione w tym artykule porady i wskazówki pomogą Ci wychwycić niepokojące objawy. Nie powinny one jednak zastępować profesjonalnej porady okulistycznej.

Gdy zaobserwujesz niektóre z poniższych objawów u siebie, nie musi to automatycznie oznaczać, że masz jaskrę. Warto jednak być świadomym objawów i zagrożeń związanych z tą chorobą.

Istnieją dwa rodzaje jaskry: otwartego kąta (OAG ) i zamkniętego kąta (CAG). W Stanach Zjednoczonych,  w większości przypadków (90%) występuje postać z otwartym kątem przesączenia.

Podczas gdy OAG postępuje z czasem i prowadzi do utraty wzroku, CAG jest stanem do wyleczenia w miarę szybkiego rozpoznania. Jednak niezależnie od postać jaskry, należy monitorować przebieg choroby i działać w celu powstrzymania jej rozwoju.

Zacznijmy od jaskry z otwartym kątem przesączenia, czyli prostej. W toku postępowania choroby, pole widzenia może być stopniowo zawężane. Może ona przebiegać bezobjawowo i rozwijać się latami.

Co do drugiej postaci, CAG, ostrej, przebiega ona w sposób gwałtowny,  na skutek nagłego zamknięcia drogi odpływu cieczy wodnistej.  Towarzyszy temu ból i pogorszenie ostrości widzenia. Mogą występować również nudności, wymioty, efekt halo (świetliste obwódki wokół obserwowanych przedmiotów), obwodowe ubytki pola widzenia, sporadyczne bóle głowy, czy zamglenie widzenia.

Kontrolujmy ciśnienie w oku, a w wypadku niepokojących objawów, skonsultujmy się z lekarzem okulistą, który udzieli nam fachowej porady, jak dalej postępować z tym schorzeniem.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.