Szkodliwy wpływ promieniowania UV na narząd wzroku

Aleksandra Sonecka 16/12/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Szkodliwy wpływ promieniowania UV na narząd wzroku

Okulary przeciwsłoneczne cieszą się największą popularnością wiosną i latem. Producenci  oferują wówczas kolekcje bogate w przeróżne style, kształty i kolory opraw okularowych. Wysokiej jakości soczewki przeciwsłoneczne gwarantują ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Intensywne promienie słoneczne nie zagrażają jednak naszym oczom tylko w ciepłe miesiące, dlatego ważne jest, aby nosić je przez cały rok.

Nasze oczy narażone są na promieniowanie UV przez cały rok, nie tylko w okresie letnim, kiedy wydaje się, że słońce najbardziej na nas oddziałuje. Obecnie większość soczewek okularowych blokuje zarówno promieniowanie UVA jak i UVB, które są dwoma najczęściej występującymi rodzajami promieniowania.

Gdy kupujesz okulary przeciwsłoneczne, sprawdź na produkcie lub okpakowaniu znaczniki, aby upewnić się, że otrzymujesz pełną ochronę. Jeżeli nie widzisz wyraźnego oznaczenia, że okulary, które wybierasz zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UV, poszukaj innej pary. Chociaż producenci są coraz bardziej świadomi potrzeby pełnej ochrony przed promieniowaniem, wiele modnych par okularów nadal jej nie zapewnia.

Poza tym, że promieniowanie UV sprawia, że czujesz się niekomfortowo w ciągu dnia, powoduje również ryzyko wielu chorób oczu, w tym nadwrażliwość na światło, obrzęku oka, jaskry, a nawet ślepoty i śnieżnej ślepoty – uczucie ostrego pieczenia rogówki spowodowane przez kontakt oka z bardzo jasnym światłem.

Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może spowodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia narządu wzroku. Stan taki jak zaćma, skrzydlik (przerost spojówek), tłuszczyk (pinguecula), a nawet niektóre formy raka (takie jak czerniak powiek) powiązane są z przewlekłą ekspozycją na promieniowanie UV.

Nie zapominajmy więc o okularach przeciwsłonecznych, gdy wychodzimy z domu w słoneczny dzień. Pomogą nam one uniknąć wielu poważnych uszkodzeń narządu wzroku.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.