Soczewki kontaktowe zmierzą poziom glukozy

Aleksandra Sonecka 17/01/2014 0

Cukrzyca jest chorobą, której częstość występowania na świecie dynamicznie wzrasta. Szacuje się, że około 7% populacji osób dorosłych choruje na cukrzycę.

Google ogłosiło, że prowadzi testy nad soczewkami kontaktowymi, które pozwalają mierzyć poziom glukozy we łzach. Jest to jednak prototyp, który wymaga dopracowania. Mechanizm składający się z bezprzewodowego układu łączności i miniaturowych czujników umieszczony jest pomiędzy dwiema warstwami tworzywa, z którego wykonana jest soczewka. Dodatkowym ulepszeniem miałyby być miniaturowe diody LED, które miałyby sygnalizować zbyt wysoki lub zbyt niski poziom glukozy,

Soczewki te miałyby dokonywać pomiaru co 1 sekundę, co pozwoliłoby na ciągłą, nieinwazyjną kontrolę poziomu glukozy bez konieczności wykonywania nakłucia i pobierania kropli krwi, co w chwili obecnej jest jedyną metodą pomiaru. Nadal prowadzone są prace nad wprowadzeniem produktu na rynek i stworzeniem oprogramowania, które przekazywałoby na bieżąco informację o pomiarze poziomu glukozy użytkownikowi. Informacja ta mogłaby być przekazywana za pośrednictwem np. smartfonu.

„Obecnie testujemy szkło kontaktowe, które zostało zbudowane by mierzyć poziom glukozy przy wykorzystaniu małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego złożone jest szkło. Testujemy prototypy, które odczytują dane raz na sekundę. Badamy też, w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystujemy miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru. To dopiero wczesny etap projektu, jednak szereg przeprowadzonych badań klinicznych pomaga nam w ulepszaniu prototypu. Mamy nadzieję, że pewnego dnia doprowadzimy do stworzenia nowej metody, dzięki której osoby dotknięte cukrzycą będą mogły radzić sobie z chorobą.” – czytamy na Blogu Google.

Nad technologią miniaturowych czujników pracuje wiele firm o ogólnoświatowym zasięgu. Według cytowanych przez BBC ocen wzrost tego sektora wyniesie w najbliższych pięciu latach od 10 do 50 miliardów dolarów.

iris-infographic-exploded-view-of-lens

Comments are closed.