Dbanie o wzrok w czasie kwarantanny

okulista.wroclaw 27/03/2020 Możliwość komentowania Dbanie o wzrok w czasie kwarantanny została wyłączona

Sytuacja epidemiologiczna w jakiej znalazł się obecnie cały świat zmusza wiele osób do pracy zdalnej, a co za tym idzie wielu godzin spędzonych przed ekranem komputera. Poza tym wszyscy chcemy być na bieżąco z aktualnymi doniesieniami o epidemii i zdecydowanie częściej sięgamy po smartfony. Wszystkie te sytuacje są obciążeniem dla naszego układu wzrokowego i należy pamiętać o pewnych zasadach dla jego komfortu i bezpieczeństwa:

  • zasada 20/20/20 (co 20 minut pracy przez 20 sekund patrzymy na odległość co najmniej 20 stóp, 5-6 metrów). Niewiele, prawda? Dbajmy o regularne przerwy w pracy wzrokowej.
  • Wpatrując się w ekran lub czytając podświadomie zaczynamy rzadziej mrugać. Mrugnięcia te są często też niepełne. Dlatego pamiętajmy o prawidłowym mruganiu!
  • Smartfony i komputery mają możliwość ustawienia filtrów światła niebieskiego. Warto z tego skorzystać, ponieważ światło niebieskie wpływa na nasz rytm dobowy, a także w dłuższej perspektywie przyczynia się do rozwoju m.in. takich chorób jak zwyrodnienie plamki (AMD).
  • Dbamy o nawilżenie, zarówno oczu dobrej jakości kroplami nawilżającymi bez konserwantów (jeżeli zachodzi taka potrzeba), jak i całego organizmu poprzez regularne picie wody.
  • W dobie epidemii niezwykle istotna jest dbałość o prawidłową higienę rąk oraz unikanie dotykania twarzy, oczu, ust i nosa. Jak wiadomo, koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, w tym także może wniknąć do organizmu przez oczy. Pamiętajmy o dokładnym umyciu dłoni, szczególnie przed dotykaniem twarzy, np. podczas zdejmowania, czy też zakładania soczewek kontaktowych. (Więcej informacji o stosowaniu soczewek kontaktowych w dobie epidemii tutaj)
  • Regularne czyszczenie dotykanych powierzchni (klawiatura, myszka, blat biurka, telefon!) też jest niezwykle istotne. Pamiętajmy o tym i nie zapominajmy też o myciu całych okularów! Do tego celu wystarczająca będzie woda z mydłem (unikamy płynów do dezynfekcji, które ze względu na zawartość alkoholu mogą uszkodzić oprawę). O regularnym myciu okularów pamiętamy nie tylko w dobie epidemii.

Comments are closed.