Soczewki kontaktowe a koronawirus

okulista.wroclaw 26/03/2020 Możliwość komentowania Soczewki kontaktowe a koronawirus została wyłączona

W ostatnim czasie dynamicznie rozwija się sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie czy noszenie soczewek kontaktowych w tym trudnym okresie jest bezpieczne? Postaramy się na to i na kilka innych często zadawanych pytań udzielić odpowiedzi.

Czy koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy?

TAK. Niezwykle istotne jest, aby nie dotykać twarzy (w tym oczu, ust i nosa) oraz wyjątkowo dbać o częste, dokładne mycie rąk przy użyciu wody z mydłem. Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową i wykazano jego obecność także m.in. w filmie łzowym. Jak donoszą specjaliści, wirus może wniknąć do organizmu poprzez oczy i dalej kanalikami łzowymi do nosa, ust i płuc. U pacjentów zakażonych odnotowano także objawy okulistyczne w postaci zapalenia i obrzęku spojówek.

Czy stosowanie soczewek kontaktowych w trakcie pandemii jest bezpieczne?

TAK. Aktualne stanowisko specjalistów z dziedziny okulistyki jest takie, że korekcja soczewkami kontaktowymi jest bezpieczną metodą korekcji. Aby jednak tak było, pamiętać należy o pewnych zasadach: jesteśmy zdrowi (w przypadku jakiejkolwiek infekcji należy zaprzestać stosowania soczewek aż do całkowitego wyleczenia), przestrzegamy wszelkich zaleceń dotyczących stosowania soczewek kontaktowych (zarówno higienicznego zakładania oraz zdejmowania soczewek, jak i prawidłowego ich czyszczenia i przechowywania).

Jak bezpiecznie zakładać i zdejmować soczewki?

Zasady bezpiecznego zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych obowiązują nie tylko podczas obecnej pandemii. Zasady te powinny być stosowane na co dzień. Pierwszą i najważniejszą regułą jest dokładne umycie rąk wodą z mydłem i ich wysuszenie (najlepiej jednorazowym ręcznikiem). Po umyciu rąk należy pamiętać aby nie dotykać już innych przedmiotów np. krzesła, stołu. W ten sposób zapewnimy sobie maksimum bezpieczeństwa. Po szczegóły dotyczące manipulacji soczewkami kontaktowymi zapraszamy do lektury naszego poradnika (klik).

Jak często wymieniać pojemnik na soczewki kontaktowe?

Pojemnik na soczewki kontaktowe najlepiej jest wymieniać raz w miesiącu, jednak nie rzadziej niż trzy miesiące. Niezwykle ważne jest, aby taki pojemnik regularnie czyścić. Po każdym założeniu soczewek należy wylewać pozostałość płynu do pielęgnacji, a sam pojemnik wypłukać świeżą porcją płynu do pielęgnacji soczewek i otwarty pozostawić do wyschnięcia. Raz w tygodniu (a w przypadku obecnej sytuacji epidemiologicznej częściej) pojemnik wraz z nakrętką należy dokładnie wyczyścić stosując do tego celu płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Jak prawidłowo czyścić swoje soczewki?

Czyszczenie soczewek w dobie epidemii nie różni się niczym w stosunku do wcześniejszego postępowania. Soczewki należy czyścić codziennie po ich zdjęciu. Do tego celu używamy specjalnego płynu do pielęgnacji soczewek. Po uprzednim dokładnym umyciu i wysuszeniu dłoni kładziemy na niej soczewkę, wlewamy kilka kropli płynu i opuszkiem palca pocieramy soczewkę (przez około 15 sekund) z jednej i z drugiej strony. Następnie dokładnie płuczemy soczewkę świeżą porcją płynu do pielęgnacji. Na koniec, wyczyszczoną soczewkę umieszczamy w czystym pojemniku. Dokładna instrukcja dostępna jest w naszym poradniku (klik).

Chcę zacząć nosić soczewki kontaktowe. Czy jest to bezpieczne aby aplikować je teraz?

O ile stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczną metodą, oczywiście przy bezwzględnym zachowaniu wszelkich zasad oraz higieny, o tyle pierwszorazowa aplikacja soczewek aktualnie powinna zostać odroczona. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak dane oko zareaguje na soczewkę kontaktową, czy też stosowane płyny do pielęgnacji. Aby minimalizować ryzyko powikłań oraz ewentualnych infekcji zalecamy wstrzymanie się z taką wizytą i pozostanie przy korekcji okularowej. Dodatkowo zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Okulistycznego z dnia 23.03.2020 wszelkie rutynowe i planowe wizyty muszą być ograniczone.

Comments are closed.