Dalekowzroczność – objawy, przyczyny, korekcja

Aleksandra Sonecka 01/09/2015 0

Dalekowzroczność – objawy, przyczyny, korekcja

Objawy

Typowym objawem dalekowzroczności jest nieostre widzenie znajdujących się blisko przedmiotów. Dzieci rodzą się nadwzroczne, jednak w miarę ich wzrostu i rozwoju wada ta się normuje. W niektórych przypadkach tak się nie dzieje i często wada ta pozostaje niezauważalna w wieku dziecięcym, gdyż układ optyczny oka, a dokładniej soczewka, jest na tyle elastyczna, że potrafi zrekompensować tę wadę i w efekcie dziecko nie odczuwa, że widzi źle. Czasami jednak u dzieci z wadą dalekowzroczności można zaobserwować problemy z czytaniem albo zezowanie. W starszym wieku pojawiają się kolejne symptomy – rozmazane widzeniełzawieniezmęczenieból oczu lub głowy, które intensywniej objawiają się wieczorem lub po większym wysiłku psychicznym lub fizycznym. Każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem okulistą. 

Przyczyny

1_6_farsighted_eye

U osób nie mających żadnej wady wzroku (miarowych), promienie światła wpadające do oka są ogniskowane przez układ optyczny oka na siatkówce i tam powstaje ostry obraz. U osób z dalekowzrocznością natomiast dochodzi do tego, że promienie świetlne przechodzące przez układ optyczny oka ogniskowane są za siatkówką, co uniemożliwia powstawanie na siatkówce ostrego obrazu. Zazwyczaj winę za to ponosi nieprawidłowy kształt gałki ocznej, która jest zbyt krótka, ale przyczyną może być też zbyt mała moc układu optycznego oka (rogówki i soczewki), niewystarczająca do skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Specjalistom do tej pory nie udało się wyjaśnić dokładnej przyczyny występowania tej wady wzroku. Do jej powstawania przyczynia się prawdopodobnie więcej czynników – przede wszystkim dziedziczność, oprócz tego również bardziej płaska rogówka, mniejsza grubość soczewki, wrodzony mały rozmiar oka, wpływ niektórych schorzeń (np. cukrzycy, pewnych rodzajów guzów, odklejenia siatkówki i in.), ewentualnie urazy oka itp.

Korekcja

Dalekowzroczność powszechnie koryguje się okularami s soczewkami korekcyjnymi dodatnimi lub soczewkami kontaktowymi. Jednak obecnie możliwa jest laserowa korekcja wzroku.

Jeżeli zacząłeś gorzej widzieć lub zauważyłeś inne niepokojące objawy, zgłoś się do swojego okulisty w celu dokładnego badania.

 

 

Comments are closed.