Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Aleksandra Sonecka 15/09/2015 0
Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Woman photo created by freepik – www.freepik.com

W miarę możliwości należy unikać pływania w soczewkach kontaktowych, aby zapobiec bakteryjnemu zakażeniu oka. Pływanie w soczewkach może prowadzić do infekcji oczu, podrażnień czy owrzodzeń oczu zagrażającym twojemu wzrokowi. FDA mówi, że soczewki kontaktowe nie powinny być narażone na żadnego rodzaju wodę, w tym wodę z kranu, basenu, oceanu, jeziora, wanny z hydromasażem czy prysznica.

Woda może być zbiorowiskiem wielu wirusów i drobnoustrojów niebezpiecznych dla twoich oczu. Jednym z najniebezpieczniejszych jest Acanthamoeba. Atakuje poprzez osadzanie się na krawędziach soczewki i powoduje zapalenie rogówki. Nieleczone może doprowadzić do uszkodzenia rogówki lub nawet ślepoty. W skrajnych przypadkach konieczny może być przeszczep rogówki. Oczywiście ryzyko zainfekowania pierwotniakiem dotyczy również osób, które nie noszą soczewek, ale w znacznie mniejszym stopniu.

acanthamoeba_keratitis

Nie zaleca się użytkownikom soczewek kontaktowych noszenia ich w trakcie pływania. Jednak najbezpieczniejszym kompromisem może być stosowanie jednodniowych soczewek kontaktowych, które po wyjściu z wody będą usunięte z oka i wyrzucone. Jednocześnie należy stosować okulary pływackie i zminimalizować ryzyko dostania się

wody do oczu. Kontakt wody z soczewką kontaktową skutkować może zmianą jej kształtu, przez co soczewka taka może przestać poruszać się na oku, co utrudni wymianę łez za soczewką i może spowodować znaczny dyskomfort i podrażnienie powierzchni oka. Po wyjęciu soczewek dobrym pomysłem jest zastosowanie kropli nawilżających.

Jeżeli zdarzy się wizyta na basenie w soczewkach miesięcznych lub dwutygodniowych, soczewki takie niestety należy wyrzucić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Pamiętaj, że jeśli wystąpią długotrwałe podrażnienie oczu lub nadwrażliwość na światło po pływaniu w wodzie w soczewkach kontaktowych, musisz skontaktować się ze swoim lekarzem okulistą.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.