Ciemna czekolada Wroclaw

Aleksandra Sonecka 17/01/2014 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Ciemna czekolada Wroclaw

Wszyscy chyba lubią od czasu do czasu uraczyć się kostką czekolady – biała, mleczna, deserowa czy też ciemna, nie ma to znaczenia – popularność czekolady nie słabnie. W większości kojarzymy jednak efekty spożywania tego smakołyku z negatywnymi skutkami, nie zawsze zdając sobie sprawę ze zbawiennego wpływu czekolady na nasz organizm.

Powinniśmy zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że między innymi ciemna czekolada ma doskonały wpływ na nasz wzrok – zdecydowanie poprawia jakość widzenia niekontrastującego obrazu, a także dobrze wpływa na te części mózgu, które odpowiedzialne są za procesy umysłowe.

Ciemna czekolada Wroclaw

Ciemna czekolada Wroclaw

Wszystkie te zalety zawdzięczamy obecności w ciemnej czekoladzie specyficznych związków obecnych w kakao – flawonodiów. Flawonoidy to naturalne antyoksydanty, które – w przeciwieństwie do leków syntetycznych, nie dają żadnych negatywnych skutków ubocznych, ponadto przyjmowanie ich w postaci czekolady jest o wiele przyjemniejsze niż łykanie tabletek i pigułek.

Ich obecność została potwierdzona przez naukowców z Uniwersytetu w Reading – stwierdzili oni, że flawonole (występujące też w winogronach, jabłkach, czerwonym winie) zwiększają przepływ krwi w mózgu i w siatkówce oka, wzmacniają najdrobniejsze naczynia krwionośne, dzięki czemu oczy są lepiej dotlenione, bardziej odżywione i o wiele szybciej odbierają bodźce oraz nie męczą się tak szybko.

Wszelkie badania przeprowadzane przez naukowców wykazywały, iż osoby regularnie spożywające ciemną czekoladę szybciej rozróżniają podobne kształty i wychwytują wizualne różnice, mogą czytać nawet znacznie mniejsze litery, jak również są w stanie pracować dłużej i ich oczy męczą się o wiele wolniej.

Ciemna czekolada spożywana regularnie pomaga zapobiegać też może takim chorobom jak zaćma lub też zwyrodnienie plamki żółtej, pojawiające się głównie u osób starszych.

Spożywanie ciemnej czekolady jest szczególnie polecane tym osobom, które mają problemy ze wzrokiem, cierpią na choroby oczu, mają problemy z ostrym widzeniem, lecz również i tym, których wzrok jest szczególnie narażony na przemęczenie, na przykład pracującym długotrwale z komputerem lub też prowadzącym samochód po zmierzchu.

Regularnie spożywana ciemna czekolada w niewielkich ilościach ma niezwykle pozytywny wpływ nie tylko na nasz wzrok, lecz również ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie – zwłaszcza w długie, zimowe wieczory.

Comments are closed.