Ciemna czekolada poprawia wzrok

Aleksandra Sonecka 17/01/2014 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Ciemna czekolada poprawia wzrok

Podczas urodzin, imienin, witania Nowego Roku oraz świąt życzymy sobie dużo zdrowia. Każdy z nas wie, że jest to bardzo ważny element naszego życia, ale zwykle doceniamy je dopiero wtedy, gdy coś zaczyna się psuć.

Aby pomóc swojemu zdrowiu i dobrym życzeniom, powinniśmy kompleksowo zadbać o nasz organizm. Pomoże nam w tym właściwa dieta, odpowiednia ilość ruchu, a także umiejętne radzenie sobie ze stresem.

Ciemna czekolada poprawia wzrok

Ciemna czekolada poprawia wzrok

Szczególne miejsce w naszym organizmie zajmują nasze oczy. Dla wielu są one narzędziem pracy. Nazywa się je zwierciadłem duszy. Choć większość z nas nie wyobraża sobie życia bez nich, nie zawsze je szanujemy i umiemy o nie zadbać.

Jednakże, zanim zwrócimy się o pomoc do okulisty, powinniśmy pomóc sobie sami i dać swoim oczom trochę przyjemności oraz odpoczynku. Aby nasz wzrok poprawił się, musimy zastosować ćwiczenia oczu (np. wyobrażamy sobie jadący pociąg i patrzymy, jak przejeżdża obok nas i jedzie dalej), często przebywać wśród zieleni, na świeżym powietrzu; a także wzbogacić naszą dietę o produkty pomagające utrzymać widzenie w jak najlepszej kondycji.

Do nich zaliczają się: marchew, bogata w beta karoten oraz witaminę A; jagody, borówki, jeżyny oraz aronie, a także, co dla wielu może być zaskoczeniem, ciemna czekolada. Mowa tutaj oczywiście o czekoladzie gorzkiej, czyli takiej, która zawiera przynajmniej 70% kakao. Oprócz tego, że, dzięki flawonolom i polifenolom, zawartym w jej składzie, chroni przed migreną, zawałami serca, udarami mózgu, nowotworami, a także chorobą Alzheimera, zabezpiecza nasze oczy przed zaćmą oraz zwyrodnieniem plamki żółtej.

Ciemna czekolada ma w swoim składzie zaledwie 30% cukru i mniej; odwrotnie niż w przypadku np. czekolady mlecznej. Dlatego też nie zaszkodzi nam kilka kostek gorzkiej czekolady w ciągu tygodnia, a wręcz przeciwnie – poprawi się kondycja naszego wzroku, a także samopoczucie (dzięki uwalnianiu endorfin). A ponadto, witamina A wpłynie na lepszą jakość widzenia, zwłaszcza w ciemności.

Ciemna czekolada to również źródło witaminy E, która przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników odpowiadających za starzenie się, a także witamin z grupy B – B1, B2, i B3. Dlatego tak chętnie sięgamy po nią, gdy jesteśmy zestresowani. Jeśli chcemy poprawić jakość naszej pracy umysłowej, wzrok oraz stan narządów znajdujących się wewnątrz oka, powinniśmy od czasu do czasu spożywać kilka kostek ciemniej czekolady. Nasze oczy będą nam za to wdzięczne.

Comments are closed.