CopyRight of okulista.wroclaw.pl
Przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego nigdy nie było łatwiejsze. Potrzebujesz czegoś ze sklepu?
Wsiadasz do samochodu. Chcesz odwiedzić chorego przyjaciela? Nie ma problemu, samochód Cię tam zawiezie.
Potrzebujesz przewieźć rzeczy z jednego miejsca do drugiego? Znowu – samochód wszystko przetransportuje za Ciebie.
Jednakże by jazda samochodem była bezpieczna i prawidłowa, potrzebny jest doskonały wzrok, warunkujący szybki czas reakcji na wydarzenia na drodze i poza nią. Jazda w ciągu dnia może być uciążliwa ze względu na mocno operujące słońce i odblaski.
W nocy natomiast pogarsza się kontrast, a światła latarni lub samochodów jadących z naprzeciwka mogą oślepić kierowcę. W nocy źrenica rozszerza się i nawet najlepiej widzący ludzie stają się krótkowzroczni, widzą więcej błysków i efekt halo.
Gdy źrenica rozszerza się pod wpływem braku światła, nagłe oświetlenie lampami samochodu może być wręcz bolesne i znacznie obniżyć koncentrację prowadzącego. Niektóre osoby skarżą się nawet na zmniejszone pole widzenia podczas jazdy nocą.
Wszystkie te czynniki powodują zmęczenie wzroku i przymusowe długotrwałe pozostawanie w stanie nienaturalnego skupienia. Chociaż nocą jeździmy rzadziej niż w ciągu dnia, blisko połowa ofiar wypadków na drogach ginie w nocy.
Uczestnicy wypadków bardzo często twierdzą, że powodem kolizji było oślepienie przez światła pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka.
Jak chronić swój wzrok zarówno w dzień, jak i w nocy?
Po pierwsze, w ciągu dnia należy nosić okulary przeciwsłoneczne – czy to na receptę czy też bez recepty.
Oprócz ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, okulary powinny zawierać również powłokę antyrefleksyjną i polaryzację, aby chronić oczy przed oślepiającymi odblaskami.
Kolor szkieł także przyczyni się do zwiększenia widoczności postrzegania kontrastu i głębi, co zapewni ostre widzenie, przejrzystość i zredukuje zamglenie obrazu.
[amazonjs asin=”B001UJGYVE” locale=”UK” title=”Night Vision Driving Glasses”]