Wzrok ludzki a psi wzrok

Aleksandra Sonecka 12/12/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale ciekawe jest to, że chociaż wiemy o nich bardzo dużo  i kochamy je bezwarunkowo z wzajemnością, tak naprawdę nie wiemy, co i jak nasze pupile właściwie widzą na co dzień. 

Gdy pies staje się częścią rodziny, człowiek chce wiedzieć o nim wszystko – co lubi, jakie ma zwyczaje i, oczywiście, jak postrzega świat. Bez wątpienia proces widzenia u naszych czworonożnych przyjaciół różni się od tego, które zachodzi w ludzkim oku.

Podczas gdy psy nie widzą tak dokładnie jak ludzie, ich pole widzenia staje się szersze ze względu na rozmieszczenie ich oczu. Chociaż pies nie zwraca uwagi na szczegóły tak jak robi to człowiek, będzie w stanie dostrzec intruza znacznie szybciej, niż my.

Wzrok ludzki a psi wzrok 2

Ponadto, psy są bardzo wrażliwe na poruszające się obiekty (i ruch w ogóle), a więc będą w stanie zobaczyć poruszający się punkt nawet z odległości jednej mili – to jest właśnie to, co sprawia, że są tak bezcennym wsparciem dla niewidomych i tak wspaniałymi poszukiwaczami i towarzyszami ratowników (nie wspominając już o myśliwych).

Należy dodać, że psy można uznać za dalekowzroczne, ze względu na to, że ich zdolność do widzenia do bliży jest o wiele gorsza i nie mogą się one do końca skoncentrować na puncie znajdującym się blisko ich nosa. Nie mają również tak dobrze wykształconego postrzegania głębi jak ludzie.

Podobnie jak ludzie, również psy stają w obliczu wielu problemów oczu i ich chorób – w tym zaćmy, zaczerwienienia oczu, jaskry, suchości oczu, nowotworów i infekcji. Ponadto tak samo jak ludzie potrzebują regularnych wizyt u lekarza, a właściwie weterynarza, który zbada ich oczy.

Gdy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy pogorszenia wzroku, czy inne dolegliwości oczne u psa, nie wahajmy się, tylko od razu umówmy wizytę u weterynarza.

Widocznymi znakami sugerującymi schorzenie oczu lub stan zapalny są: pocieranie oczu i mordki, unikanie światła, łzawienie, zaczerwienienie oczu, ogólne rozdrażnienie. 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.