Stożek rogówki a astygmatyzm

Aleksandra Sonecka 12/12/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy schorzeniem, jakim jest stożek rogówki a astygmatyzmem, który jest wadą wzroku, gdy szukasz odpowiednich dla siebie okularów. Astygmatyzm jest defektem w rogówce, soczewce lub obu na raz, który jest spowodowany przez odchylenie ich kształtu od krzywizny sferycznej. Wada te uniemożliwia zogniskowanie się promieni świetlnych we wspólnym miejscu na siatkówce, co powoduje pogorszenie ostrości wzroku.

Przy wysokim astygmatyzmie, zalecane jest używanie gazoprzepuszczalnych soczewek twardych RGP. Charakteryzują się one dużą stabilnością kształtu, co pomaga w korekcji tej wady wzroku. Przy niskim astygmatyzmie (do 3,00 D), często wystarczy korekcja miękkimi soczewkami kontaktowymi.

Keratoconus: When, Why and Why Not: A Step by Step Systematic ApproachStożek rogówki jest chorobą oka, w którym zwykła okrągła, kopułowata rogówka może przyjąć nieregularny kształt, przypominający stożek. Nieleczony, stożek może powiększać się, doprowadzając jednocześnie do zmniejszania grubości rogówki. Jest to stan niebezpieczny, prowadzący do dramatycznego osłabienia widzenia. Dlatego też warto zbadać kształt i grubość rogówki, by wykluczyć tę chorobę. Topografia rogówki pozwala ocenić kształt, krzywizny i moce optyczne rogówki, zarówno w jej części centralnej jak i obwodowej. Do korekcji stożka rogówki również używa się twardych soczewek RGP.

Połączenie miękkich i twardych soczewek aby zoptymalizować ostrość wzroku

Dla poprawy komfortu użytkowania twardych soczewek RGP w przypadku stożka rogówki, czasami zakłada się pod nie dodatkowo miękkie soczewki kontaktowe.

W ten sposób pacjent nadal czuje na oczach miękkie soczewki, wciąż korzystając z optycznych zalet sztywnych soczewek. Innym rodzajem soczewek są soczewki hybrydowe – połączenie twardej i miękkiej, hydro-żelowej soczewki.

Pozwala to na lepszy komfort noszenia i ostre widzenie. Trzecia technika korekcji stożka wykorzystuje soczewki rogówkowo-twardówkowe, które obejmują rogówkę i białą część twardówki oka.

Duży rozmiar soczewki może zniechęcać do noszenia, ale  dzięki temu, że krawędź jest z dala od brzegów powieki, nie jest odczuwalny przy każdym mrugnięciu.

[amazonjs asin=”9350259222″ locale=”UK” title=”Keratoconus: When, Why and Why Not: A Step by Step Systematic Approach”]

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.