CopyRight of okulista.wroclaw.pl
Jedną z metod zapobiegania pojawianiu się „pływaków” w oczach jest nie tylko ochrona przed uszkodzeniem narządu wzroku, ale również odpowiednie odżywianie.
Nie jest to tylko metoda prewencyjna. Osoby, które już nabawiły się tego typu utrudnień w wyraźnym widzeniu, mogą zahamować rozwój tego uciążliwego schorzenia.
Przeciwutleniacze chronią narząd wzroku przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, więc niezbędna jest włączenie do naszej diety owoców i warzy, w szczególności bogatych w luteiny i zeakstyny.
Te dwa przeciwutleniacze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oczu i określa się je mianem „tarczy ochronnej” dla wzroku. Takie produkty to: kapusta, rzepa, brokuły, groch ogrodowy i brukselka.
Także pokarmy bogate w witaminę A są niezbędne w utrzymaniu dobrego wzroku i zdrowia oczu. Głównym źródłem witaminy A jest: wątroba, marchew, brokuły, kapusta, dynia i groch.
Witaminy C, E i D są również ważnymi składnikami w zakresie zapobiegania i leczenia „pływaków” w oczach. Witamina C jest przeciwutleniaczem niezbędnym do wytwarzania i naprawy kolagenu.
Kolagen to naturalnie białko występujące w tkance łącznej stawów, więzadeł, a także w ciele szklistym. Większość warzyw i owoców zawiera witaminę C, zwłaszcza owoce cytrusowe, kiwi i brokuły.
Innym przeciwutleniaczem jest witamina E, która pomaga chronić oczy przed zwyrodnieniami i chorobami. Można ją znaleźć w tłustych pokarmach takich jak oleje, orzechy i awokado.
Wiele pracy w organizmie ma również witamina D, powstrzymując proces degradacji tkanek, więc również ciała szklistego.
Dobrym źródłem tej witaminy są: wątroba, żółtko jaj i tłuste ryby, ale może być również uzyskane dzięki ekspozycji ciała na światło słoneczne.
Oczywiście powszechnie znany jest fakt, że prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla poprawy ogólnego stanu zdrowia oczu lecz jest również ważnym aspektem w zapobieganiu powstawania „pływaków” w oczach.