Czy właściwie chronisz swoje oczy przed słońcem?

okulista.wroclaw 26/06/2019 Możliwość komentowania Czy właściwie chronisz swoje oczy przed słońcem? została wyłączona
Czy właściwie chronisz swoje oczy przed słońcem?

Background photo created by benzoix – www.freepik.com

Nastały wakacje, słoneczna pogoda i upalne dni. Aby bezpiecznie przetrwać gorące dni powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

  • Przede wszystkim, pamiętajmy o regularnym piciu wody. Warto także uzupełniać elektrolity, ograniczyć picie napojów gazowanych oraz tych, które działają odwadniająco i moczopędnie (m.in. alkohol, kawa, herbata).
  • W miarę możliwości ograniczajmy czas przebywania w pełnym słońcu. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z wychodzenia z domu w godzinach około-południowych.
  • Pamiętajmy o nakryciu głowy, które zabezpieczy ją przez przegrzaniem.
  • Stosujmy ochronne kremy z filtrem
  • Przebywając na zewnątrz korzystajmy z okularów przeciwsłonecznych.

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne?

W tym celu najlepiej udać się do salonu optycznego, gdzie mamy pewność, że sprzedawane okulary posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające obecność filtrów chroniących wzrok przed promieniowaniem UVA i UVB. Nie kupujmy okularów przeciwsłonecznych z niesprawdzonych źródeł, ponieważ okulary takie najprawdopodobniej nie posiadają ochronnych filtrów. W momencie założenia takich okularów nasze źrenice się rozszerzają, a szkodliwe promieniowanie UV w większym stopniu i bez przeszkód dociera do naszego oka!

Okulary przeciwsłoneczne posiadają także kategorie filtra (0-4) określające stopień przyciemnienia soczewek. Najczęściej spotkać można soczewki z kat. 2 (przepuszczają one 19-43% światła) oraz kat. 3 (8-18% przepuszczalności). Te pierwsze sprawdzą się w mniej słoneczne dni, natomiast drugie szczególnie polecamy do użytku codziennego. Jeżeli natomiast jesteś amatorem górskich wędrówek, polecamy soczewki z kat. 4, które przepuszczają zaledwie 3-7% światła. Sprawdzą się one dobrze w silnym słońcu w zaśnieżonych górach, natomiast nie są one dopuszczone do jazdy autem. Okulary przeciwsłoneczne mogą być także polaryzacyjne. Jest to specjalny filtr, który niweluje uciążliwe odblaski od płaskich powierzchni (deska rozdzielcza w samochodzie, mokra jezdnia). Bardzo ważnym aspektem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych jest ich dopasowanie do twarzy. Okulary powinny być wygodne, z dużymi soczewkami przylegającymi blisko oczy i skroni, aby maksymalnie ograniczyć ilość światła wpadającego do oczu z boku.

Jest też dobra wiadomość dla osób z wadą wzroku!
Obecnie na rynku jest szereg możliwych rozwiązań dla okularników.

  • możliwość wykonania soczewek okularowych korekcyjnych o dowolnym zabarwieniu oraz barwionych soczewek okularowych korekcyjnych z polaryzacją.
  • Soczewki okularowe fotochromowe. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ są to okulary, które możemy używać zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Pod wpływem promieniowania UV ulegają one przyciemnieniu, a pomieszczeniach są bezbarwne.
  • Okulary korekcyjne ze specjalnymi nakładami przeciwsłonecznymi (także polaryzacyjnymi). Nakładkę taką najczęściej mocuje się przy pomocy ukrytych magnesów.

Nie zapominajmy także o naszych pociechach. Oczy dzieci są bardziej wrażliwe niż nasze – dorosłych i także, a nawet przede wszystkim, powinny być odpowiednio chronione!

Zazwyczaj jest tak, że okulary przeciwsłoneczne używać zaczynamy wiosną i latem, kiedy to jest więcej słonecznych dni i jesteśmy bardziej narażeni na dłuższą ekspozycję. Jednak pamiętać należy, że oczy chronić musimy przez cały rok, ponieważ promieniowanie UV towarzyszy nam o każdej porze roku.

Comments are closed.