CopyRight of okulista.wroclaw.pl
Jak często wymieniać soczewki kontaktowe?
Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe na pewno wiesz, jak ważna jest ich regularna wymiana. Liczne zalety szkieł kontaktowych, produkowanych przy użyciu nowoczesnych technologii, znacznie poprawiają komfort ich użytkowania i widzenia. By jednak móc cieszyć się nowoczesnymi właściwościami soczewek, należy bezwarunkowo stosować się do zaleceń specjalistów i przestrzegać harmonogramu wymiany, opisanego na opakowaniu
Na rynku rozwinęło się wiele firm oferujących rozmaite rodzaje soczewek kontaktowych. Logicznym jest więc, że soczewki o różnej konstrukcji i właściwościach wymagały będą innego trybu wymiany. Decydując się na soczewki jednodniowe mamy problem z głowy – po całodziennym noszeniu, wyrzucamy je do kosza. Nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, co znacznie zwiększa wygodę ich użytkowania.
Inaczej jest z soczewkami dwutygodniowymi i miesięcznymi. Są one na dłuższą metę wprawdzie tańsze od jednodniowych, ale wymagają „specjalnego traktowania”. Codziennie należy je czyścić mechanicznie oraz poprzez opłukiwanie, a na noc powinny znajdować się w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem, by zostały dokładnie zdezynfekowane przed kolejną aplikacją.
W soczewkach kontaktowych nie należy oczywiście spać, ponieważ zarówno soczewka, jak i gałka oczna potrzebują regeneracji podczas nocnego odpoczynku organizmu. Istnieją również specjalne soczewki, które mogą być używane w trybie na dzień i na noc, jednak gdy nie występuje konieczność używania tego typu szkieł, specjaliści odradzają ich zakup.
Płyny pielęgnacyjne do soczewek kontaktowych pozwalają utrzymać higienę oczu, jednak z czasem, naturalne substancje z filmu łzowego mogą spowodować, że soczewki staną się niewygodne, a komfort ich użytkowania spadnie. Wapń, lipidy, białka i bakterie mogą potencjalnie prowadzić do poważnych infekcji oczu, jeżeli soczewki i pojemniki na nie nie są prawidłowo czyszczone i wymieniane regularnie. Przestrzegać należy także terminu ważności płynów do czyszczenia soczewek, który często wynosi zaledwie 3 miesiące od otwarcia. Dobrym pomysłem jest zapisywanie na butelce daty kiedy płyn został otwarty.
Niektórzy pacjenci są zmuszeni do wymiany soczewek kontaktowych dużo częściej, co spowodowane jest produkcją nadmiernej ilości białka lub lipidów przez organizm. Może mieć to miejsce również u osób z alergią. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, zdejmij soczewki z oczu i skonsultuj się z zaufanym specjalistą.