CopyRight of okulista.wroclaw.pl
Mówi się, że zaćma jest absolutnie nieunikniona i każdy w przyszłości będzie ją miał. Czy to prawda? I czy każdy bez wyjątku będzie potrzebował operacji zaćmy? Są to pytania, nad którymi powinniśmy się zastanowić, bo jest w tym trochę prawdy. Zastanówmy się najpierw nad naturą i przyczynami zaćmy.
Zaćma pojawia się gdy soczewka oka straci swoją przejrzystość. Abyśmy uzyskali ostry obraz, promienie świetlne muszą wpadać do oka i skupiać się na siatkówce.
Zaćma w przeważającej części ma nieznane przyczyny. Są one częścią procesu starzenia się, ale nie wiemy dlaczego komórki w soczewce oka tracą przezroczystość. Są pewne sytuacje, w których przyczyny zaćmy są znane.
Na przykład gdy zaćma pojawi się w rodzinie i zostaje dziedziczona przez następne pokolenia. Pacjenci z cukrzycą, przyjmujący, jak i nieprzyjmujący insuliny, mogą skarżyć się na objawy zaćmy.
Pacjenci przyjmujący krople sterydowe, używający inhalatorów, tabletek czy sprejów do nosa są bardziej narażeni na wystąpienie u nich zaćmy. Również operacje chirurgiczne oka, takie jak chirurgia ciała szklistego oka może prowadzić do zaćmy.
Większość pacjentów dotkniętych zaćmą zaczyna zauważać stopniowe pogorszenie ostrości wzroku, ale objawy mogą być bardziej subtelne. Może to być potrzeba wcześniejszego włączania światła w domu w ciągu dnia i stosowania żarówek o wyższej mocy.
Kolory mogą wydawać się matowe. Większość pacjentów doświadcza odblasków w czasie jazdy w nocy lub w słońcu. Kiedy symptomy te zaczną zakłócać dzienne aktywności, operacja chirurgiczna może być konieczna.
Decyzja o usunięciu zaćmy nie powinna być jedynie zaleceniem lekarza. Pacjent powinien wziąć udział w dyskusji. Większość nowoczesnych lekarzy twierdzi, że „jeżeli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego”. Innymi słowy, posiadanie zaćmy nie jest wystarczającym powodem do przeprowadzenia operacji chirurgicznej.
Chociaż ryzyko jest minimalne, jednak istnieje. Operacja zaćmy musi być zarezerwowana dla pacjentów, którzy nie są w stanie normalnie funkcjonować z tą chorobą.
Jeżeli miałeś uraz lub zabieg chirurgiczny, jesteś cukrzykiem lub odziedziczyłeś zaćmę, to nie możesz nic z tym zrobić. Powszechnie wiadomym jest jednak, że światło ultrafioletowe i palenie papierosów przyczyniają się do szybszego rozwoju zaćmy.
Warto więc zapobiegać zaćmie poprzez zadbanie o swój wzrok, nie narażając go na promieniowanie UV (noszenie okularów przeciwsłonecznych, kapeluszy w słoneczne dni) ani na wpływ szkodliwej dla całego organizmu nikotyny.