CopyRight of okulista.wroclaw.pl
Wyruszenie na stoki tej zimy może być zabawne, może być to radosna wycieczka, jeżeli jednak nie będziemy ostrożni, możemy narazić się na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oczu.
Nawet, gdy na zewnątrz jest pochmurno, promienie słoneczne UV mogą zaszkodzić nie tylko twoim oczom, ale także skórze. Chociaż wiele osób uważa inaczej, chmury w rzeczywistości nie chronią przed słońcem. Zanim więc skorzystasz z zalet zabawy na świerzym puchu, stnieje kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed wyrządzeniem swojemu zdrowiu większej ilości szkód, aniżeli zwykły siniak po upadku.
Czym dokładnie jest śnieżna ślepota?
Śnieżna ślepota, znana również jako oparzenie siatkówki oka w okolicy plamki żółtej, spowodowane jest nadmierną ekspozycją oczu na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe słońca.
Podczas jazdy na nartach lub zimowego spaceru, promienie słoneczne może odbijać się od gładkiej powierzchni śniegu wpadając spowrotem do oczu. To oślepienie, może być również wywołane odbijaniem się światła od innych gładkich powierzchni takich jak piaszczysta plaża czy stojąca woda. Oparzenie siatkówki oka w okolicy plamki żółtej może być również wywołane poprzez sztuczne światło w solariach. Stan ten podobny jest do opalania, a promienie ultrafioletowe są w stanie poparzyć delikatną tkanę rogówki.
Śnieżna ślepota znana jest również jako łuk oka, ponieważ jest powszechna u spawaczy, którzy nie noszą odpowiedniego zabezpieczenia swoich oczu i narażają je na łuk, którego używają. Zasadniczo z każdorazowym pojwaieniem się promieni ultrafioletowych, można uszkodzić swój wzrok poprzez spalenie swoich rogówek.
Objawy
Śnieżna ślepota może zostać rozpoznana przez kilka godzin po narażeniu oczu na promieniowanie, jest podoba do oparzenia słonecznego. Najczęstsze objawy to uczucie dyskomfortu podczas ponownej ekspozycji oczu na promieniowanie świetlne, łzawienie i ból oczu. Ból oczu wywołany jest spalaniem małych punktów na rogówce. Przy tego typu zjawisku występuje łzawienie, będące częstym naturalnym mechanizmem obronnym oraz nawilżającym, niestety stan ten nigdy nie znika do końca.
Leczenie
W większości przypadków śnieżna ślepota znika sama bez zbędnego leczenia. Krople do oczu mogą jednak znacząco pomóc w ich nawodnieniu.Jeżeli oczy są długotrwale narażone na promieniowanie ultrafioletowe światła, wystąpić mogą choroby oczu takie jak zaćma.
Zapobieganie
Najlepszym i najprostszym sposobem, aby zapobiec temu niewygodnemu stanowi oka jest noszenie okularów. Znajdź okulary przeciwsłoneczne, które będą do ciebie odpowiednio pasowały i zapewnią ci 100 procent ochrony przed promieniami ultrafioletowymi. Jeżeli chcesz je zabierać na stoki, znajdź parę ochronnych googli, które zapewnią ten sam wysoki poziom ochrony.
Jeśli nie masz pewności, jaki typ okularów lub googli spełni wymóg wysokiej ochrony, skonsultuj się z optykiem. W momencie gdy się tam znajdziesz, zaplanuj coroczne badanie wzroku, aby zapewnić swoim oczom zdrowie oraz brak urazów. Zdrowie twoich oczu może zmienić się w ciągu roku, dlatego też tak ważne jest, aby często je badać.