CopyRight of okulista.wroclaw.pl
LASIK, zwany także laserem in-situ Keratomileusis, jest formą popularnej laserowej chirurgii refrakcyjnej oka do korygowania wad wzroku. Refrakcja oka to zdolność do załamywania promieni świetlnych.
Gdy oko jest miarowe, promienie świetlne powinny skupiać się dokładnie na siatkówce przy rozluźnionej akomodacji. Jeżeli osoba jest krótkowzroczna, obraz skupia się przed siatkówką. Jeżeli osoba jest dalekowzroczna, obraz skupia się za siatkówką.
W astygmatyzmie promienie świetlne skupiają się w dwóch różnych miejscach, ze względu na nieregularną budowę rogówki lub soczewki.
LASIK stał się popularny, ponieważ przynosi efekty w korekcji wad wzroku. Leczenie nie jest bolesne lecz można odczuwać pewien dyskomfort przez jeden lub dwa dni po operacji. Zabieg nie wymaga szwów lub bandażowania. Najlepsze z wszystkiego jest to, że wzrok pacjentów poprawia się od razu. U większości pacjentów decydujących się na taki zabieg, wzrok się poprawia, dzięki czemu nie muszą już nosić okularów lub szkieł kontaktowych.
Zabieg chirurgiczny i pochirurgiczny
Przed zabiegiem pacjent otrzymuje krople do oczu, aby znieczulić oko. Niektórzy pacjenci otzrymują również środki uspokajające. Następnie bardzo precyzyjny laser, o nazwie laser femtosecond, robi nacięcie w rogówce. Jest ona ściągane jak pokrywa, a następnie inny rodzaj lasera rzeźbi tkankę oka, upewniając się, że światło może właściwie skupiać się na siatkówce. Wtedy pokrywa zostaje wymieniona. Operacja trwa około dziesięciu minut.
Po tym jak pacjent wróci do domu powiniene odpoczywać przez kilka dni. Okulista może przepisać krople do oczu, ponieważ w późniejszym okresie mogą one być suche. Pacjent musi również stawiać się na wyznaczonych wizytach kontrolnych. Pierwsza może być już dzień lub dwa po zabiegu. Pozostałe wizyty będą rozpisane na przestrzeni sześciu miesięcy.