O tym, że wybór oprawek to nie lada wyzwanie wie chyba każda osoba, która choć raz stanęła przed tym zadaniem. Nie każdemu pasują wszystkie kształty i typy opraw, dlatego warto skorzystać z pomocy optyka. Doradzi on jaka oprawa będzie najkorzystniejsza dla naszego kształtu twarzy.
Oprawy podzielić możemy na kilka podstawowych rodzajów: oprawy pełne (plastikowe lub metalowe, aluminiowe, tytanowe), oprawy żyłkowe (otwarty dół, boki lub góra oprawki), patenty (bez obramowania, soczewka łączona jest z zausznikami i mostkiem bezpośrednio za pomocą śrub. Oprawy tytanowe charakteryzują się mała wagą waga oraz są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Wybierając okulary należy zwrócić uwagę no to, aby:
- oprawki były dobrze dopasowane do twarzy, by nie uciskały nosa ani skroni oraz aby się nie zsuwały,
- były odpowiednio dobrane do kształtu twarzy, np. do okrągłej twarzy pasować będą oprawki prostokątne,
- oprawki nie powinny opierać się na policzkach i zasłaniać brwi,
- miały odpowiednio dobrany rozmiar do twarzy, np. do małej twarzy nie będą pasowały zbyt duże modele,
Aby prawidłowo dobrać oprawę do kształtu naszej twarzy musimy na początku się jej przyjrzeć i określić jej kształt. Wyróżniamy 7 kształtów twarzy: owalna, okrągła, kwadratowa, prostokątna, romboidalna, trójkątna i o kształcie odwróconego trójkąta. Do każdego z tych typów dopasować można inny kształt oprawy tak aby sprawić, że to co chcemy podkreślić zostanie podkreślone, a to co chcemy zatuszować zostanie ukryte.
Twarz owalna: twarz bardzo proporcjonalna, uważana jest za idealną do doboru oprawek.
Oprawy: pasuje do niej większość kształtów opraw, jednak najczęściej zaleca się oprawki nie szersze od obrysu twarzy na wysokości, ale niezbyt wąskie.
Twarz okrągła: wysokość i szerokość twarzy są podobne, odmiennie do twarzy kwadratowej szczęka i czoło zarysowują się delikatnym owalem.
Oprawy: powinny zmieniać proporcje twarzy, wydłużając i zwężając ją, zatem doskonale pasują okulary równe lub odrobinę szersze od obrysu twarzy. Dobrym wyborem są oprawy podłużne prostokątne z szerokimi zausznikami, a także oprawy w kształcie „motylim” – górna krawędź unosi się w kierunku skroni. Decydując się na oprawy kanciaste z delikatną ramką, sprawiamy, że twarz wydaje się mniej okrągła. Powinniśmy natomiast unikać oprawek o okrągłym kształcie, a decydować się właśnie na kształty kontrastujące z okrągłym.
Twarz kwadratowa: mocno zarysowana szczęka, szerokie czoło i wyraźne policzki. Jest bardzo wyrazista i mocna.
Oprawy: aby złagodzić kanciaste rysy twarzy, należy wybrać oprawki o kształcie owalnym czy okrągłym. Dobrym wyborem są oprawy zaokrąglone u dołu, co odwróci uwagę od mocno zarysowanej żuchwy. Górna część oprawki natomiast powinna ułożyć się na linii brwi. Jest to też dobra rada dla osób z wysokim czołem. Tak dobrana oprawka optycznie je skróci. Doskonale prezentują się także oprawy o „kocim” kształcie.
Twarz trójkątna: szerokie czoło z wąską szczęką.
Oprawy: w przypadku twarzy trójkątnej należy złagodzić rysy twarzy poprzez położeniu akcentu na okolice oczu. Doskonałym wyborem w tym przypadku są okulary kocie, w których górna krawędź może mocno wystaje na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem są także okulary okrągłe lub takie z otwartym dołem („na żyłkę”). Złym wyborem są natomiast oprawki prostokątne i kwadratowe.
Twarz prostokątna: podłużna twarz z kanciastym czołem i szczęką, jest dłuższa niż szersza, proste policzki i czasami długi nos.
Oprawy: w tym przypadku efekt jaki chcemy uzyskać to skrócenie twarzy. Możemy to osiągnąć wybierając oprawki o owalnym kształcie, kocim lub też szerokie prostokątne. Dekoracyjne, kolorowe lub szerokie zauszniki poszerzą twarz.
Twarz romboidalna: wąskie czoło i szczęka z mocno zarysowanymi i szerokimi policzkami.
Oprawy: dobrze będą się prezentowały okulary owalne, kanciaste czy tez lekko zakrzywione. Wąskie czoło poszerzyć można sięgając po oprawy, których góra jest szersza w stosunku do dołu. Unikać należy natomiast zbyt szerokich oprawek, które wystają poza obrys twarzy.