Bądź świadomy! Co trzeba wiedzieć przed pójściem na chirurgiczną operację oczu LASIK

Aleksandra Sonecka 01/10/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Oczy są jednym z najważniejszych elementów ciała, co oznacza, że muszą być zadbane. Ale przyjdzie moment , że ludzie będą doświadczali różnych problemów z oczami. Zwłaszcza z momentem starzenia się, człowiek może doświadczyć takich problemów jak astygmatyzm czy zaćma. Przez wiele lat okuliści zapewniali najlepszej jakości rozwiązania na tego typu problemy. Na szczęście, z upływem czasu, awansowała również technologia. Oznacza to, że istnieją już nowe i skuteczne metody leczenia chorób oczu, na przykład LASIK.

 

LASIK jest zabiegiem chirurgicznym, stosowanym w leczeniu chorób oczu takich jak astygmatyzm, daleko wzroczność, krótkowzroczność i inne. Sam zabieg trwa około 30 minut, lub nawet mniej. Okulista wykorzystuje laser do zmiany ksztatu rogówki w celu poprawy zdolności oczu do skupienia promieni świetlnych w siatkówce, która znajduje się w tylnej części oka.

 

Każdy pacjent powinien mieć jednak stosowne informacje na temat przeprowadzanej operacji. Powinien być świadomy tego, czego może się spodziewać, przed w trakcie i po zabiegu. Specjalnie nowicjusze chcący przejść tego typu operację muszą pozwolić okuliście na dokładne badanie oczu oraz zdiagnozowanie czy są oni odpowiednimi kandydatami do przeprowadzenia tego typu zabiegu. Czego pacjent powinien oczekiwać przed operacją? To niektóre punkty, które powinien znać.

 

  • Soczewki kontaktowe. Osobą noszącym soczewki kontaktowe zaleca się zaprzestania ich noszenia przed wstępnym badaniem oczu. Osoby noszące okulary mogą to jednak robić w pełnym wymiarze czasu. Ta różnica wynika z faktu, dotyczącego tego, że soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki. Nie ściągając tych soczewek w odpowiednim czasie, tak aby rogówka wróciła do swojego pierwotnego kształtu przed operacją, operacja może spowodować negatywne skutki takie jak słaby plan operacyjny, niedokładny pomiar czy słabe widzenie po operacji. Jeżeli ktoś nosi miękkie soczewki kontaktowe, powinien z nich zrezygnować co najmniej dwa tygodnie przed wstępną oceną stanu oczu. Jeśli są one sztywne i gazo przepuszczalne, należy zaprzestać ich noszenia na około trzy tygodnie przed badaniem i co najmniej cztery tygodnie, jeżeli są to twarde soczewki.
  • Co powiedzieć lekarzowi. Pacjent powinien zawsze przedstawić lekarzowi swoją historię medyczną. Należy poinformować lekarza o przeszłym i teraźniejszybm stanie zdrowia oraz stanie oczu. Pacjent powinien również przedstawić listę lekarstw, które zażywa oraz tych na które jest uczulony.
  • Powinieneś przeprowadzić badanie oczu. Lekarze powinni przeprowadzić pacjentowi badanie wzroku oraz omówić z nim jego wyniki. Lekarz powinien być w stanie przedyskutować z pacjentem wszelkiego rodzaju zagrożenia, korzyści oraz proces rekonwalescencji po zabiegu. Pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na obowiązki, które będzie miał po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym.

 

Podobnie jak każda inna operacja, niesie ona za sobą pewne zagrożenia, to właśnie pacjent powinien zgawać sobie sprawę ze wszystkich rzeczy i być przygotowanym nie tylko na proces zabiegu, ale także życie po operacji.

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.