CopyRight of okulista.wroclaw.pl
Choroby oczu związane z wiekiem
Oto trzy najczęstsze choroby narządu wzroku związane z wiekiem:
Zaćma – to zmętnienie soczewki, znajdującej się za tęczówką, która powinna być przejrzysta. Ten stan znacznie zmniejsza ilość światła, która dociera do siatkówki. Wpływa to szczególnie na widzenie przy słabym oświetleniu.
Zaćma może zacząć się tworzyć już w wieku 40 lat, chociaż we wczesnym etapie pozostaje zupełnie niezauważona. U wielu osób, do momentu osiągnięcia 60 lat, zaćma może rozwinąć się do formy poważnie wpływającej na wzrok.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) niszczy plamkę, skupisko światłoczułych komórek w centrum siatkówki. Obszar plamki jest odpowiedzialny za percepcję szczegółów.
Ponad 15 milionów Amerykanów, w tym około 30% osób powyżej 75 lat, cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.Jaskra – jest chorobą, która powoduje zwiększenie ciśnienia cieczy wodnistej w oku i może bezpośrednio przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenie nerwu wzrokowego.
Proces ten postępuje stopniowo, choroba może pozostać więc niezauważona dopóki nie wystąpią nieodwracalne uszkodzenia, a co za tym idzie, ubytki w polu widzenia. Ostatecznie nerw wzrokowy może być tak uszkodzony, że nie będzie mógł wysłać odpowiednich sygnałów do mózgu.
Skutkuje to ślepotą. Zatem im starszy jest pacjent, tym większe ryzyko zachorowania. 80-latek jest narażony na jaskrę do pięciu razy bardziej niż 40-latek.