Zobacz lepiej bez okularów.

Aleksandra Sonecka 01/10/2013 0

CopyRight of okulista.wroclaw.pl

Oczy są bardzo podobne do mięśnia. W rzeczywistości istnieje kilka mięśni w okolicach oczu, które są odpowiedzialne za widzenie. Podobnie jak inne grupy mięśni ich efektywność może być zagrożona przez zmęczenie, spowodowane zbyt dużym lub niewłaściwym ich wykorzystywaniem bez pozwolenia im na odpoczynek. Nic więc dziwnego, że funkcjonowanie naszych oczu tak gwaltownie się pogarsza.

 

Wiemy jak ważne jest dotarcie na siłownie oraz rozciąganie się. To oczywiste, że po fizycznym wysiłku musimy dać odpocząć swojemu ciału. Dlaczego więc tak niekonwencjonalne jest myślenie, że funkcjonowanie naszych oczu możemy poprawić przy pomocy niektóych ćwiczeń i strategicznego relaksowania się?

 

W dzisiejszych czasach łatwo jest zobaczyć jak nasze oczy się męczą. Wielu z nas spędza w pracy wiele godzin przed ekranem komputera. Rzadkie przerwy spędzane są na przeglądaniu osobistych i społecznościwych informacji na monitorach naszych smartfonów, a gdy już wrócimy do domu relaksujemy się oglądając telewizor lub czytając książkę (prawdopodobnie na nośniku elektronicznym).

Przez całe dnie wpatrujemy się na podświetlane ekrany, które często ulokowane są zaledwie kilka centymetrów od naszej twarzy. W celu zapewnienia sobie lepszego wzroku bez okularów, konieczne jest złagodzenie stresu, który nałożony jest na nasze oczy podczas codziennych, wymagających działań.

Istnieje wiele sposobów, aby zmniejszyć napięcie w naszych oczach. Jednym z najbardziej oczywistych jest robienie przerw podczas pracy przy monitorze. Częstymi uzgodnionymi wytycznymi jest reguła 20-20-20. Co dwadzieścia minut należy skupić swój wzrok na obiekcie oddalonym o 20 metrów i wpatrywać się w niego przez 20 sekund.  Jest to bardzo łatwe ćwiczenie. Trudniejszą częścią jest pamiętanie o tej regule. Palming jest inną techniką, która może być stosowana do zwiotczenia oczu oraz ich odprężenia.

Wiąże się ona z położeniem dłoni na jednym oku w taki sposób, aby nie docierało do niego żadne świato (bez nacisku na oko). Sugerowane jest umieszczenie skrzyżowanych palców jednej ręki na oku, oczywiście można również zamknąć obydwa oka poprzez przytrzymanie ich dwoma palcami jednej ręki. Efektywność tego ćwiczenia można sprawdzić otwierając oczy i patrząc na wszystkie kierunki, aby potwierdzić że podczas ćwiczenia nie można było dostrzec żadnego światła, a na oko nie nakładany był żaden nacisk.

 

Kiedy relaksujesz swoje oczy, ważne jest abyś relaksował także swój umysł. Po zastosowaniu palmingu zrób sobie 20 minut przerwy i wypróbuj inną metodę relaksu oczu. Najlepsze wyniki osiąga się wtedy, kiedy siedzi się w wygodnej pozycji. Pomocne jest również głębokie, ale naturalne odchylenie. Ćwiczenie to jest ściśle powiązane z relaksowaniem tak mózgu jak i oczu po długim wysiłku.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.